کاربرد زغال فشرده

2,041

در زندگی روزمره ما زغال چوب نقش بسزایی دارد از جمله کاربرد زغال فشرده استفاده در شومینه ، ایجاد شعله برای پخت غذا ، ساخت ماسک ضد گاز می توان اشاره کرد در پزشکی هم این نوع ماده بصورت قرص یا پودر وجود دارد از گرافیت به شکل پودر و سفت شده به عنوان زغال چوب در آثار هنری بکار گرفته می شود.


زغال فشرده چیست؟


زغال فشرده یا زغال قالبی رایج ترین نوع زغالی است که با زغال چوب ساخته می شود برای ساخت این مواد زغال چوب را آسیاب کرده و با چسب معمولی ترکیب می شوند و نتیجه به دست آمده را تحت فشار و گرما قرار داده و به شکل های گوناگون قالب گیری می کنند.
افزودنی هایی که برای زغال فشرده بکار می برند شامل : گرد زغال ، آهک ، خاک اره و پارافین است
پرس کردن خاک اره با حرارت تقریبی بین 200 تا 400 درجه بریکت یا شمش زغال بدست می آید مراحل تولید این نوع زغال به شکل زغال سنتی است و پایان مراحل تولید پخت زغال در کوره است افزودنیهایی که به خاک اره اضافه می شود شامل پوست گردو و خاک اره است.

مزایای زغال فشرده

-بدون بوی بد و گاز
-بدون جرقه
-دارای حرارت بالا
-زمان سوخت بالا
-خاکستر بسیار کم
-بدون استفاده از مواد شیمیایی

فرآیند تولید زغال فشرده

این زغال دارای حرارت بالایی بوده دود نمی کند و کمترین وزن را به عنوان سوخت دارد. اگر چوب در اثر هوا بسوزد بطور کامل آتش می گیرد در صورتی که هوای آن کم شود دود نخواهد کرد و چوب به زغال تبدیل میشود برای جلوگیری از تخریب جنگل از ضایعات کشاورزی استفاده می شود علاوه بر این از دود این فرایند برای تولید سرکه چوب استفاده می شود که در زمینه های مختلف کاربرد دارد زغال چوب تولیدی از استحکام بالایی برخوردار است و زمان حرارت دهی آن نسبت به سایر بیشتر است قطعات این نوع با وجود حفره هایی در وسط آن هم شکل و هم اندازه بوده و هنگام استفاده دیگر نیازی به باد زدن برای افزایش اکسیژن رسانی نخواهد بود و نگهداری و بسته بندی این نوع ساده تر خواهد بود.
برای تهیه ی زغال فشرده از خاک اره ابتدا باید خاک اره و دیگر پسماند ها دانه بندی شده و سپس وارد دستگاه فشرده سازی هیدرولیک می شود بدلیل فشار زیاد بر روی این فرایند ذرات خاک اره و پودر چوب بدون ماده چسبنده به خوبی بهم می چسبند به این ترتیب خاک اره پس از سفت شدن به شکل استوانه یه چهار گوش تقسیم می شود در مرحله بعد خاک اره شکل گرفته شده و در کوره های کنترل شده و بدون وجود هوا به زغال چوب تبدیل می شوند دود حاصله از تبدیل خاک به سرکه چوب تبدیل می شود.

در این روش برای تولید زغال چوب از ماده اولیه ارزان قیمت و ماده چسبنده استفاده می شود هزینه تولید این نوع زغال در قبال سایر بسیار کمتر خواهد بود این زغال نوعی زغال چوب با شکل خاص و یکسان و از استحکام بالایی برخوردار است با توجه به این که فرایند تولید زغال در کوره الکترونیکی انجام می شود زغال تولیدی بدون بو و گاز خواهد بود .