چوب زغال

476

اکثر مردم از زغال برای کارهای گوناگونی استفاده می کنند و بدیهی است که زغال از چوب های بخصوصی تهیه شده است که در مجموع چوب زغال طی فرآیندی به زغال تبدیل می شود.

عنصری که در همه چوب ها موجود است کربن است که رکن اساسی زغال رو تشکیل میدهد. اگر غیر از رکن اساسی زغال یعنی کربن با دمای مناسب در چوب از بین برود چوب تبدیل به زغال خواهد شد.

چوب زغال

در فرآیند این تبدیل باید متوجه این موضوع بود که دمایی که برای این تبدیل استفاده می کنید اولا غیر مستقیم و متناسب کم باشد که این چرخه این فرآیند تکمیل گردد در غیر اینصورت اگر از دمای بالا استفاده گردد با از بین رفتن رکن اساسی یعنی کربن ، چیزی جز خاکستر برجای نمی ماند.

تولید زغال به دو روش دستی و صنعتی صورت می گیرد . در دو روش نکته ای که مورد توجه است کیفیت زغال به این دمایی هست که بر زغال تابش دارد و دما و زمان در کیفیت زغال ها اثری مستقیم دارد زیرا درصد کربن بالا و پایین خواهد رفت.

با تهیه چوب زغال و گذاشتن آن در مخزنی که دمای بین صد و بیست تا صدو هشتاد درجه سانتی گراد را بصورت مستقیم در آن وجود نداشته باشد و به مدت هفت تا هشت ساعت این روند ادامه داشته باشد تا چوب تبدیل به کربن شود و اگر مخزن کاملاپلمب نباشد زغال تبدیل به خاکستر خواهد شد و حتما باید بعد از حررات دهی به زغال ها روند خنک شدن این زغال ها طی شود که با خفه کردن این حرارت دهی علاوه بر اینکه از خاکستر شدن جلوگیری خواهد شد ، زغال ها بصورت یکسان همگی بصورت با کیفیت تولید خواهد شد. البته نکته ای که باید در اینجا ذکر شود اینکه عوامل حرارت و مدت زمان حرارات و نوع و اندازه مخزن مورد نظر همگی در ساخت زغال باکیفیت اثری مستقیم دارد .

چوب زغال پارامترهای دارد که باید مدنظر قرار دهیم اینکه چوب ها از نظر فیزیکی نباید بسیار سفت با بسیار نرم باشد که باتوجه به این چوب ها حرارات و دیگر پارامترهای تهیه زغال تنظیم خواهد شد. چوب زغال از درختانی مانند لیمو و پرتغال تهیه می شود و چوب های درختان سیب  و بلوط و اکالیپتوس هم از درختان باکیفیت بشمار می رود.

از چوب هایی که زغال تهیه می شود باید این زغال ها به دور از شکستگی و برش باشد ظاهر زغال همگی یکدست باشد بصورتی که حرارتی که از خود تولید می کند حتما بالا و در مدت زمان قابل قبول باشد. از نشانه های زغال بی کیفیت به ترک خوردن این زغال و شکاف دار بودن اشاره کرد که با توجه به حرارتی که از خود می دهد سوختن بیشتری در آن رخ خواهد داد. ولی اگر زغال با توجه به چوب آن ، ظاهری مناسب نداشت نمی توانیم آن را زغالی بی کیفیت تلقی کنیم و دمای و زمان دمای که از خود بروز می دهد را باید در نظر بگیریم.

در دیگر پارامتر های زغال بی کیفیت این است که اینگونه زغال ها در هنگام سوختن همراه با دود هستند که در حین سوختن مداوم خاموش می شود و نمی تواند مدت زمان زیادی از خود حرارت بدهد. زغال هایی که از درختان مرکبات تشکیل شده جز دسته زغال بی کیفیت نمی توانیم تلقی بکنیم زیرا اکثر آن ها صاف و همگی از ظاهر خوبی برخوردار هستند که می توانند حرارت و دمای متناسب از خود داشته باشد.

چوب زغال

زغال نامرغوب  با توجه به چوبی که از آن زغال درست شده است سنگین و بصورت کاملا سیاه رنگ نیست . البته وزنی که زغال دارد نسب به چوب آن سنجیده می شود ولی زغال بی کیفیت  نسبت به چوب نیمه سوخته سنگین تر است.

حراراتی که برچوب زغال تابش دارد و حتی اگر برگ این درختان هم در بر بگیرد به زغال تبدیل خواهد شد. امروزه شهرهای جهرم و بندرعباس و شهرهای شمالی کشور از روش های سنتی برای تهیه زغال استفاده می کنند که در این روش با استفاده از حجم انبوهی از چوب های زغال را در گودالی یا چاله ای گذاشته می شود و از ماده های که ترکیب شونده هستند که حالتی در آن باشد که حرارت برای  زغال بصورت آهستگی شکل بگیرد که کمپوست مانند باشد.

چوب زغال

این ماده می تواند شلتوک که به پوست های برنج گفته می شود و پوست ذرت یا گندم و کود برای اینکه حرارت کم باشد استفاده می کنند . اگر موادی غیر نمونه هایی که ذکر شد برای آهسته کردن این حرارت مفید واقع شود حتما استفاده میکنند.

در این روش که سنتی می باشد نکته ای که حائز اهمیت است حتما باید از انبوهی از چوب استفاده گردد زیرا مقدار دما و میزان دما کنترلی  در آن صورت نمی پذیرد و از این رو مدت زمان طولانی باید شکیبایی داشت تا زغالی خوب تهیه شود. معمولا مدت زمانی که در این روش برای تبدیل چوب زغال به زغال استفاده میگردد پانزده روز است. در مجموع این چوب هایی که در این چاله ترکیب با مواد سوختی شده اند و شکلی تپه مانند به خود گرفته اند باید این مدت زمان را صرف کنند.

در روش سنتی برای خنک سازی و با به اصطلاح خفه کردن زغال به این صورت است که بعد از این فرآیند سوختن چوب ها با توجه به مدت زمان ذکر شده این کار در مخزن پلمپ شده صورت میگیرد و باگذشت 2 روز فرآِیند تکمیل میگردد . انتقال زغال از این گودال به مخزن برای خنک سازی بسیار برای کارگران دشوار است و از بدی های این روش سنتی می باشد.

چوب زغال

طراحی کوره های صنعتی بگونه ای است که سوختی که برای تهیه زغال استفاده می شود برخلاف روش سنتی از گاز و حرارت متناسب که قابل کنترل است استفاده می شود که در عرض چند ساعت پروسه زغال سازی تکمیل میگردد.

در مقایسه روش سنتی و صنعتی ، زغال کوره های صنعتی بسیار پیشتاز هستند بطوری که از برگ های این درختان هم برای  تبدیل به زغال استفاده می گردد. برای تنظیم کردن دمای درون این کوره های صنعتی از شیر های بخصوصی برای این کار استفاده میکنند که علاوه بر این زمان هم در کنار دما تنظیم می گردد.

همانطور که می دانید نباید برای تبدیل کردن چوب به زغال از دمای مستقیم استفاده کرد به همین علت در کوره های صنعتی طوری طراحی شده اند که زمانی که چوب ها را در یک ظرف از جنس فلز گذاشته می شود در ظرف دیگری شعله آتش گذاشته می شود و چوب ها در ظرف مورد نظر پخته می شود و اینکار باعث می شود تابش مسقیم حرارت صورت نگیرد.